Princ a Večernice (1978)

Princ a Večernice

Český název: Princ a Večernice
Rok: 1978
Žánr: pohádka
Země: Československo
Délka filmu: 79 minut
Režie: Václav Vorlíček
Scénář: Jiří Brdečka
Kamera: Josef Illík
Herci: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Vladimír Krška, Rudolf Jelínek, Václav Lohniský, Jiří Lír, Karel Augusta, Ladislav Trojan, Alexej Okuněv, Petr Svoboda, Čestmír Řanda st., Viktor Maurer, Miloš Vavruška, Bohumil Koška, Václav Formánek, Zdeněk Živný, Petr Svojtka, Miroslav Moravec, Miroslav Masopust a další.

Recenze:
Starý Král (Vladimír Menšík) má čtyři děti – prince Velena (Juraj Durdiak), princeznu Helenku (Julie Jurištová), princeznu Elenku (Zlata Adamovská) a princeznu Lenku (Ivana Andrlová). V králově nepřítomnosti se Velenovi zjeví půvabná Večernice (Libuše Šafránková), která ho doslova uchvátí. Večernice mu na jeho žádost pošle pro sestry tři ženichy – Větrníka (Oldřich Táborský), Měsíčníka (Alexej Okuněv) a Slunečníka (Petr Svoboda), kteří si princezny odnesou. Velen by chtěl za ženu Večernici, tu však unáší zlý čaroděj Mrakomor (Radoslav Brzobohatý). Velen hodlá najít princeznu a přemoci Mrakomora. Čeká ho cesta plná dobrodružství…

Pohádka se točila nejen v ateliérech, ale i na mnoha jiných místech – na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic, Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec, který se nachází  u Rakovníka. Měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu. Další záběry ve skalním městě v Adršpachu, na Kopicově statku (Český ráj).

Princ a Večernice

Princ a Večernice

princ-a-vecernice-3

Princ a Večernice

princ-a-vecernice-6

Princ a Večernice

princ-a-vecernice-8

princ-a-vecernice-9