Mlčení jehňátek (1991)

Mlčení jehňátek

Český název: Mlčení jehňátek
Originální název: The Silence of the Lambs
Rok: 1991
Žánr: drama, thriller, horor, krimi
Země: USA
Délka filmu: 119 minut
Režie: Jonathan Demme
Scénář: Ted Tally
Kamera: Tak Fujimoto
Herci: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Frankie Faison, Kasi Lemmons, Brooke Smith, Obba Babatundé, Cynthia Ettinger, Chris Isaak, Daniel von Bargen, Ted Monte, George A. Romero, Tracey Walter, Stuart Rudin, Brent Hinkley, Diane Baker, Roger Corman, Charles Napier, John W. Iwanonkiw, John Hall, Tommy Lafitte, Lawrence A. Bonney, Ella Scott Lynch, Adelle Lutz, Gene Borkan a další.

Recenze:
Mladá a půvabná Clarice Starlingová (Jodie Foster) je studentka akademie FBI, kterou si vyžádal agent Jack Crawfordov (Scott Glenn), který vyšetřuje případ sériového vraha Buffalo Billa.  Clarice má za úkol nevědomně získat cenné informace od jednoho zločince. Míří proto do baltimorské vězeňské nemocnice, kde se nachází mimořádně nebezpečný vrah Hannibal Lecter. Lecter si zde odpykává doživotí za sérii brutálních vražd a kanibalismus. Mezi Clarice a Lecterem vzniká zajímavý vztah, který má za následek, že se Clarice musí vypořádat se svými děsivými vzpomínkami z dětství. Mezitím Buffalo Bill unesl dceru senátorky Martinové a byla nalezena další oběť šíleného vraha. Senátorka Lecterovi slibuje přijatelnější vězeňské podmínky (výhled na přírodu apod.) výměnou za informaci, vedoucí k dopadení Buffalo Billa. Lecter při donášce jídla si lstí sundavá pouta a zabíjí dva bachaře. Jednomu odřízne obličej a nasadí si ho na svůj, policisté si myslí, že je to zraněný bachař a sanitka ho odveze do nemocnice…

Zajímavostí je, že Jacka Crawforda, kterého hrál Scott Glenn, byla inspirována skutečným agentem FBI Johnem Douglasem. Glenn strávil s Douglasem před natáčením ho času, aby co nejlépe zachytil charakter své postavy.

Zdroj traileru: Orion Pictures

Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek

mlceni jehnatek 6

Mlčení jehňátek

mlceni jehnatek 9

Mlčení jehňátek

mlceni jehnatek 11

Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek