Atentát (1964)

Atentát

Český název: Atentát
Originální název: The Assassination
Rok: 1964
Žánr: drama, válečný , historický
Země: Československo
Délka filmu: 98 minut
Režie: Jiří Sequens st.
Scénář: Jiří Sequens st., Miloslav Fábera, Kamil Pixa
Kamera: Rudolf Milič
Herci: Radoslav Brzobohatý, Rudolf Jelínek, Ladislav Mrkvička, Luděk Munzar, Josef Vinklář, Siegfried Loyda, Harry Studt, Wolf Goette, Gerhard Rachold, Jiří Kodet, Vlastimil Čaněk, Jaroslav Dufek, Václav Kutheil, Pavel Molčík, Jiří Holý, Jaroslav Moučka, Petr Oliva, Vladimír Hlavatý, Oldřich Velen, Gustav Heverle, Miloš Vavruška, Eduard Dubský, Oldřich Lukeš, Ivo Foustka, Pavel Robin, Richard Záhorský, Ludmila Dyrová, Věra Kalenská, Milada Lukašovská, Pavel Bártl, Josef Trousílek, Miroslav Barták, Jiří Cimický, Alex Jandouš, Vladimír Navrátil, Karel Černoch, Jaroslav Ciboch, Arnošt Faltýnek, Oto Ševčík, Jan Neubert, Vladimír Machek, Jan Laibl, Jaroslav Krupař a další.

Recenze:
Píše se rok 1941. Reinhard Heydrich se ujímá v okupovaných Čechách a na Moravě své funkce. Jeho krutost je cítit doslova na každém kroku. Československá exilová vláda v Londýně rozhodla, že je potřeba pomoci domácímu odboji. Českoslovenstští vojáci cvičí ve Velké Británii. Je vybráno několik mužů. Tito muži mají k dispozici protektorátní legitimace, radiostanici, protektorátní peníze a zbraně. Skupina se jmenuje Antropoid. Po úspěšném výsadku se parašutistům podaří navázat kontakt s odbojáři, dostat se do Prahy a tam najít bezpečný úkryt. Také se jim podaří navázat spojení s velitelstvím v Británii. Heydrich si ve svatovítské katedrále svévolně nasazuje korunu českých králů, to mu podle pověstí přinese smrt… Parašutisti Strnad/Jan Kubiš (Rudolf Jelínek) a Vyskočil/Josef Gabčík (Ladislav Mrkvička) provedou 27. května 1942 v 10:30 atentát na Heydricha. Při jeho cestě z Panenských Břežan do kanceláře jeho úřadu na Pražský hrad na něj v Praze-Libni Strnad hodil granát (poté co se zablokoval Vyskočilův samopal). Těžce zraněný Heydrich byl převezen do nemocnice, kde 4. června 1942 zemřel. Na atentátníky nacisté vypisují odměnu deset milionů korun. Poté následuje nacistický teror… Obec Lidice je srovnána se zemí a její obyvatelé povražděni. Parašutisty zradí jeden z nich – Karel Vrbas/Karel Čurda (Josef Vinklář)…

Na premiéru filmu na československé ambasádě v Norsku přišla i vdova po zastupujícím říšském protektorovi Lina Heydrichová.

Fakta o atentátu (ve filmu je to jinak):
– Při závěrečné bitvě v kostele parašutisté měli pouze pistole, ne automatické zbraně.
– Gabčík ve skutečnosti nepřebíhal přes silnici, ale byl připraven střílet na vůz z vnitřní strany zatáčky.
– Kubiš nespáchal sebevraždu v kostele. Upadl do bezvědomí po zásahu granátem. Zemřel v lazaretu SS v Podolí na následky vykrvácení.