Bony a klid (1987)

Bony a klid

Český název: Bony a klid
Rok: 1987
Žánr: Drama, krimi, komedie
Země: Československo
Délka filmu: 90 minut
Režie: Vít Olmer
Scénář: Radek John
Kamera: Ota Kopřiva
Herci: Jan Potměšil, Veronika Jeníková, Josef Nedorost, Tomáš Hanák, Roman Skamene, František Švihlík, Ladislav Goral, Jaroslav Kohák, Vladimír Švabík, Miloš Čálek, Petr Drozda, Viktorie Knotková, Aleš Najbrt, Ludvík Pozník, Andrea Sedláčková, Věra Víchová, Lenka Vychodilová, Vítězslav Jirsák, Miloslav Kopečný, Michaela Srbová, Petr Koutecký, Jiří Fero Burda, Vlastimil Čaněk, Marta Kadlečíková, Zdenek Sirový, Miroslav Maruška, Pavel Spálený a další.

Recenze:
Mladík Martin Holec (Jan Potměšil) byl vyslán kámošema do Prahy, aby sehnal marky, za které kluci chtějí pořídit pro diskotéku aparaturu. Martin se však nechá napálit – vekslák mu prodá falešné bankovky. Martin se s tím nehodlá smířit a vrátí se do Prahy. Chce získat peníze zpátky. Vekslák Bíny (Roman Skamene) mu však sdělí, že peníze jsou nenávratně pryč. Martin potkává Evičku (Veronika Jeníková), která mu nakrátko poskytne přístřeší. Ač to Martin zprvu nepomýšlel, stává se členem vekslácké party, které velí Richard (Josef Nedorost). Parta vydělává nelegální cestou velké peníze. To je trnem oku skupině, které velí Karel (František Švihlík), který má tzv. dlouhé prsty.
V 80. letech se jednalo o naprosto převratný film. Příběh ze zákulisí veksláků, o nichž všichni věděli, ale režim na ně byl většinou krátký. Radek John napsal scénář na základě opravdových příběhu pražského podsvětí, kam docházel pro inspiraci. Filmový štáb byl během natáčení neustále pod dohledem STB, Vítu Olmerovi hrozili vyhazovem ze studia a vězením za urážku státního znaku atd.