Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Český název: Dědictví aneb Kurvahošigutntág
Zahraniční název: The Inheritance or Fuckoffguysgoodday
Rok: 1992
Žánr: komedie
Země: Československo
Délka filmu: 120 minut
Režie: Věra Chytilová
Scénář: Věra Chytilová, Bolek Polívka
Kamera: Ervín Sanders
Herci: Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Šárka Vojtková, Jozef Kroner, Dagmar Veškrnová-Havlová, Anna Pantůčková, Břetislav Rychlík, Ján Sedal, Arnošt Goldflam, Martin Dohnal, Jiří Pecha, Leoš Suchařípa, Jaromír Dulava, Ivana Chýlková, Karel Gott, Alena Ambrová, Zdeněk Junák, Miloš Černoušek, Simona Peková, Miroslav Výlet, Mariana Chmelařová, Jaroslav Bednář, Pavel Zatloukal, Jana Matulová-Šteindlerová, Eva Vidlařová, Hynek Chmelař, Jiří Jurka, Martin Čížek, Jiří Tauber a další.

Recenze:
Bohumil Stejskal (Boleslav Polívka), kterému nikdo neřekne jinak než Bohuš, žije sám v malé moravské vesničce. O Bohuše se stará teta (Anna Pantůčková), která vlastně není jeho teta. Bohuš většinu času tráví v místní hospůdce, kde ho shání právník Ulrich (Miroslav Donutil), který mu sděluje, že zdědil obrovský majetek. Bohuš je chvíli v šoku, pak řádí jako uragán… Opilý s Ulrichem odjíždí s taxíkem do Brna na prohlídku právě nabytích nemovitostí. Cestou se zastavují v cihelně, kterou Bohuš též zdělil. Díky poflakujícím se zaměstnancům, zde Bohuš stropí pořádnou scénu před ředitelem podniku. V Brně se nejprve zastavují v obchodě, který Bohuš údajně zdědil. Z regálu si bez povolení prodavačky bere slivovici. Cestou z obchodu potkává Karla Gotta. Teď míří do hotelu, kde si Ulrich s Bohušem sednou na „zahrádku“ a Bohuš začně buzerovat číšníka. Číšník nevydrží a z restaurace odchází se slovy „Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“

Dědictví aneb Kurvahošigutntág je skvělá česká komedie, ve které exeluje Bolek Polívka, Miroslav Donutil a další herci.

Film se natáčel v obci Olšany v okrese Vyškov. Scéna s Karlem Gottem byla točena v ulici Česká v Brně.

Zajímavostí je, že herečka Šárka Vojtková dostala za svou roli Irenky 50 000 Kčs. To byl na tehdejší hodně vysoký honorář.