Ecce homo Homolka (1969)

Ecce homo Homolka

Český název: Ecce homo Homolka
Originální název: Ecce homo Homolka
Rok: 1969
Žánr: komedie
Země: Československo
Délka filmu: 80 minut
Režie: Jaroslav Papoušek
Scénář: Jaroslav Papoušek
Kamera: Josef Ort-Šnep
Herci: Josef Šebánek, Marie Motlová, František Husák, Helena Růžičková, Růžena Pružinová, Petr Forman, Matěj Forman, Yvonne Kodoňová, Jiří Dědík, Karel Fridrich, Julie Kučerová-Nezavdalová, Miki Jelínek a další.

Recenze:
Je krásný nedělmí den a Homolkovi s dvojčaty, babi (Marie Motlová) a dědou (Josef Šebánek) jsou v lese na houbách. Z lesa je vyžene volání o pomoc. Ludva Homolka (František Husák) si nevymohl u své ženy Heduš (Helena Růžičková), že s dědou půjde na fotbal. Je tedy nucen jít s rodinou na koně. Ludva ale utekl a na fotbale se patřičně opil. Heduš řádí jako černá ruka…
Celý film (nedělní den) je snůškou malicherných sporů a hádek, které jako by k jejich životům neodmyslitelně patřily. Ironická komedie má silný satiricko-kritický podtext. Můžeme se Homolkovým smát, ale zároveň nás při tom smíchu trochu mrazí.
Zajímavostí je, že Josef Šebánek (děda Homolka) v době natáčení nebyl herec, ale pražský taxikář. Vše improvizoval, nepoužíval žádný scénář a režisér se obával, aby neřekl něco nevhodné. Vždy se však udržel v rámci normy.