Já, Olga Hepnarová (2016)

Já, Olga Hepnarová

Český název: Já, Olga Hepnarová
Rok: 2016
Žánr: drama, historický, psychlogický
Země: Česko, Polsko, Francie, Slovensko
Délka filmu: 105 minut
Režie: Tomáš Weinreb, Petr Kazda
Scénář: Petr Kazda, Tomáš Weinreb
Kamera: Adam Sikora
Herci: Michalina Olszańska, Marika Šoposká, Klára Melíšková, Petra Nesvačilová, Jan Novotný, Lukáš Bech, Juraj Nvota, Roman Zach, Ondřej Malý, Martin Pechlát, Malwina Turek, Pavel Neškudla, Gabriela Míčová, Marta Mazurek, Magdaléna Borová, Zuzana Stavná, Martin Finger, Martina Eliášová, Viktor Vrabec a další.

Recenze:
Film Já, Olga Hepnarová je příběh poslední popravené ženy v komunistickém Československu… Olga (Michalina Olszańska) je plachá dívka, která nemá ráda lidi, k lidem necítí skoro nic. V dětství byla hodně bita a mučena. Celé dny dokáže mlčet a dívat se do zdi. Život bere jako neživou hmotu. Její chování je asociální, utíká z domova, má problémy ve škole, nakonec je umístěna na psychiatrii, kde školu dodělá. Pracuje jako řidička poštovního vozu. Seznamuje se zde s Jitkou (Marika Šoposká), se kterou má homosexuální styk. Jitce ale Olga „smrdí“, proto se s ní rozchází. V práci je přeřazena na podřadnou práci. Olga o sobě říká, že je psychopatička, je plná msty. Chce být hospitalizována na psychiatrii, to jí ale psychiatr Spyrka (Ondřej Malý) nedoporučí, psychiatr Vaverka (Roman Zach) jí též odmítá vyhovět. Přemýšlí o sebevraždě, nechce ale odejít jako bezejmenný sebevrah…

V roce 1973 v centru Prahy úmyslně zavraždila Olga Hepnarová osm nevinných lidí, srazila je nákladního autem. Film se zabývá tím, proč Hepnarová vlastně lidi zabila. Byla snad tak k hroznému činu okolnostmi donucena?

Zajímavostí je, že Olga Hepnarová původně plánovala vykolejit vlak nebo postřílet co nejvíc lidi na jednom konkrétním místě.