Lidice (2011)

Český název: Lidice
Zahraniční název: Fall of the Innocent
Rok: 2011
Žánr: Drama, válečný, historický
Země: Česko, Slovensko
Délka filmu: 121 minut
Režie: Petr Nikolaev
Scénář: Zdeněk Mahler
Kamera: Antonio Riestra
Herci: Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Václav Jiráček, Jan Budař, Marika Šoposká, Jan Vondráček, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Veronika Khek Kubařová, Ludmila Šafářová, Ondřej Havel, Miroslav Hanuš, Mariusz Osmelak, Anna Kratochvílová a další.

Recenze:
Píše se rok 1942 došlo a na říšského protektora Reinharda Heydricha byl spáchán atentát (Operace Anthropoid). Nacisté z obce Lidice popravili mnoho mužů, ženy a děti odvlekli do koncentračních táborů. Obec Lidice byla srovnána se zemí. Obyvatel Lidic, odsouzený vrah Šíma (Karel Roden), se však zachránil tím, že byl v inkriminované době ve vězení. Paradoxně právě fakt, že stráví několik dní druhé světové války ve vězení, mu zachrání život. Tento film byl natočen podle skutečné události a zaměřuje se na osobní příběhy obyčejných lidí – obyvatel Lidic.

Poprava lidických mužů byla natočen v obci Chcebuz – Štětí (okres Mělník). Scény ze školy, kam byly nahnány ženy a děti, byla nafilmována v tělocvičně v Sokole Libeň v Praze.