Margrete – královna severu (2021)

Český název: Margrete – královna severu
Zahraniční názvy: Margrete den Første, Margrete: Queen of the North
Rok: 2021
Žánr: Drama, historický
Země: Dánsko, Norsko, Švédsko, Polsko, Česko, Island
Délka filmu: 120 minut
Režie: Charlotte Sieling
Scénář: Charlotte Sieling, Jesper Fink, Maya Ilsøe
Kamera: Rasmus Videbæk
Herci: Trine Dyrholm, Søren Malling, Morten Hee Andersen, Jakob Oftebro, Magnus Krepper, Bjørn Floberg, Suzanne Reuter, Thomas W. Gabrielsson, Annika Hallin, Tinna Hrafnsdóttir, Halldóra Geirharðsdóttir, Simon J. Berger, Paul Blackthorne, Richard Sammel, Ole Niemann, Iva Šindelková a další.

Recenze:
Margrete – královna severu je působivé historické drama silné královny Margrete I. (Trine Dyrholm) bojující mezi citem k ztracenému a možná znovunalezenému synu Olafovi a rozumem, velícím na prvním místě zachovat nedávno zrozenou těžce vyjednanou unii tří zemí. Rozhodování jí neulehčují ani nevyzrálý Erik (Morten Hee Andersen), který je formálně králem, a za něhož Margrete zatím drží fakticky vládu, dokud adoptovaný syn nedozraje, ale ani příchozí Olaf. Až už je to, kdo je to, vsadit se na něj také zrovna nedá a Margrete tuší, že by jeho plnou podporou ztratila možná víc než s Erikem. Skvělá Trine Dyrholm v hlavní roli velmi přesvědčivě zvládá roli vnitřně silné vládkyně, pro kterou je důležitý mír a prosperita všech tří zemí, stejně jako poctivost před Bohem. Skvělý historický a biografický film!
Film se mimo jiné natáčel v České republice – na hradech Křivoklát, Točník a v okolní přírodě. Natáčení v Česku muselo být po dvou týdnech pozastaveno kvůli epidemii covid-19. Tvůrcům to přidalo značné komplikace, protože museli ze dne na den poslat různé herce ze 7 států zpět domů.