Pád Třetí říše (2004)

Pád Třetí říše

Český název: Pád Třetí říše
Originální název: Der Untergang
Rok: 2004
Žánr: válečný, historický, drama, životopisný
Země: Německo, Itálie, Rakousko
Délka filmu: 156 minut
Režie: Oliver Hirschbiegel
Scénář: Bernd Eichinger
Kamera: Rainer Klausmann
Herci: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Oliver Stritzel, Matthias Habich, André Hennicke, Ulrich Noethen, Birgit Minichmayr, Rolf Kanies, Elisabeth von Koch, Oleg Konstantinovič Popov, Justus von Dohnányi, Dieter Mann, Christian Redl, Götz Otto, Thomas Limpinsel, Thomas Thieme, Alexander Held, Donevan Gunia, Heinrich Schmieder, Anna Thalbach, Dietrich Hollinderbäumer, Karl Kranzkowski, Jürgen Tonkel, Devid Striesow, Fabian Busch, Dirk Borchardt, Jelizaveta Bojarskaja, Thomas Kretschmann, Michael Mendl, Michael Brandner, Martin Butzke, Mathias Gnädinger, Julia Jentsch, Tanja Schleiff, Christian Schmidt, August Schmölzer, Marija Semjonova, Igor Sergejev, Traudl Junge, Henning Peker, Helga Filippova a další.

Recenze:
Pád Třetí říše je strhující drama o posledních dnech nacistického diktátora Adolfa Hitlera a jeho vizi o Třetí říši. Film byl natočen na motivy deníku Traudl Jungeové, osobní sekretářky Hitlera, a historiografické knihy Joachima Festa a Melissy Müllerové.
Berlín je oblkíčen Rudou armádou a smyčka se stahuje. Vzhledem k neúnosnosti situace je Hiler donucen se v dubnu 1945 přesunout do svého podzemního bunkru, který se nachází pod říšským kancléřstvím. Následuje ho i jeho dlouholetá přítelkyně Eva Braunová. Do bunkru se přesouvá i Joseph Goebbels s rodinou a další přední nacisté. V bunkru panuje chaos, dokonce se zde může konzumovat alkohol a kouřit, což bylo v minulosti nepřijatelné. Nakrátko svitne naděje, že německá armáda odporazí nepřítele, to se ale ukáže jako nereálné. Hitler má hysterický záchvat, obviňuje generály ze stávající situace. Hitler si bere za ženu Evu Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Borman. 30. dubna 1945 Hitler spáchal sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě Říšského kancléřství. Druhý den Magda Goebbelsová ve spánku otrávila svých šest dětí. Poté Magda a Joseph Goebbelsovi se zastřelili. I jejich mrtvoly byly spáleny.