Po strništi bos (2017)

Po strništi bos

Český název: Po strništi bos
Zahraniční název: Barefoot
Rok: 2017
Žánr: drama, komedie
Země: Česká republika, Slovensko, Dánsko
Délka filmu: 111 minut
Režie: Jan Svěrák
Scénář: Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Herci: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Jan Tříska, Alois Grec, Viera Pavlíková, Petra Špalková, Zdeněk Svěrák, Sebastian Pošmourný, Miroslav Hanuš, Petr Brukner, Miroslav Táborský, Dominika Frydrychová, Oldřich Kaiser, Zuzana Stivínová, Hynek Čermák, Ivana Lokajová, Martin Havelka, Martin Uhlíř, Václav Hubka a další.

Recenze:
V Evropě zuří 2.světová válka a v Československu je Protektorátu. Zde bydlí rodina osmiletého Edy, která se nyní musí vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, se kterými je někdy těžké vyjít. Eda se musí spřátelit s místními kluky, což není zas tak jednoduché. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy vzpomínek Zdeňka Svěráka.

Zajímavost: Exteriéry rodného města Zdeňka Svěráka filmový štáb nahradil jihočeskými Slavonicemi. Jelikož se zde zachovalo renesanční historické jádro města, připomínají Kopidlno z dob Svěrákova dětství.