Sněženky a machři (1982)

Český název: Sněženky a machři
Zahraniční název: Snowdrops and Aces
Rok: 1982
Žánr: Komedie
Země: Československo
Délka filmu: 82 minut
Režie: Karel Smyczek
Scénář: Radek John, Ivo Pelant
Kamera: Richard Valenta
Herci: Jan Antonín Duchoslav, Václav Kopta, Michal Suchánek, Radoslav Brzobohatý, Veronika Freimanová, Eva Jeníčková, Valentina Thielová, Filip Sirový, Karel Kovář, Filip Smoljak, Jiřina Jelenská, Pavel Marek, Boris Halmi, Daniel Šedivák, Jan Valenta a další.

Recenze:
Známá oblíbená a úspěšná komedie diváka zavede na zimní výlet na hory. Když studenti z Prahy vyráží na povinný lyžařský kurz, nikdo netuší, jaké dobrodružství zažije nesourodá skupina na horách. Učitelský tým tvoří profesor Karda (Radoslav Brzobohatý), který bere sebou půvabnou dceru Mariku (Eva Jeníčková). Dozorčí tým dále tvoří mladá a přátelská učitelka Hanka (Veronika Freimanová), postarší učitelka Boženka (Valentina Thielová) a instruktor Vláďa Prťka (Pavel Marek). Vůdčí osobností třídy je Viky Cabadaj (Jan Antonín Duchoslav), který stojí za každou nepravostí. Hlavní trojice kluků, frajírek Viky, melancholik Radek Převrátil (Václav Kopta) a šprt Karel Mácha (Michal Suchánek), se ucházejí o přízeň Mariky. Té se však líbí Vláďa. Díky tomu se kluci snaží Vláďu všemožně znemožnit. Profesof Karda má potíže s kotelníkem (Boris Halmi), který odmítá topit, neboť uhlí se nachází před chatou. Karda chce, aby žáci uhlí složili, ti to však odmítnou. Hlavní „trojka“ se domluví rovnou kotelníkem, který jim za složení uhlí obstará alkohol. Tajný mejdan v kotelně bude mít své následky…
Suchánek a Kopta byli vybráni jako studenti konzervatoře. Jan Antonín Duchoslav přišel sám na konkurz spolu s dívkami ze třídy, které si předtím tvůrci vybrali. Jeho nikdo nezval přesto se tam vetřel. Nakonec však roli dostal.