Tichá bolest (1990)

Tichá bolest

Český název: Tichá bolest
Rok: 1990
Žánr: drama
Země: Československo
Délka filmu: 95 minut
Režie: Martin Hollý
Scénář: Jiří Křižan
Kamera: František Uldrich
Herci: Rudolf Hrušínský, Ivan Jiřík, Vítězslav Jandák, Miroslav Táborský, Martin Dejdar, Jiří Pomeje, Jiří Langmajer, Daniel Landa, Marie Durnová, Radan Rusev, Jiří Datel Novotný, Tomáš Juřička, Jan Vlasák, Monika Žáková, Václav Svoboda, Ivana Chýlková, Jiří Sedláček, Tomáš Vacek, Pavel Zedníček, Stanislav Zindulka, Valentina Thielová, Oldřich Slavík, Dušan Cinkota, Daniel Větrovský, Zdeněk Vronský a další.

Recenze:

50. léta minulého století. Komunisti terorizují a zabíjejí nevinné lidi jak na běžícím pásu. Janek Kadavý je klučina, jehož otec byl popraven jako třídní nepřítel. Jankovi zbyl jen děda (Rudolf Hrušínský), protože matka mu žalem zemřela. Janek je pro soudruhy syn třídního nepřítele, proto je ve škole odstrkován až šikanován. Jako dospělý vzpomíná na své mladí, především na dědu, který již také zemřel. V současnosti je na vojně, kde slouží u černých baronů. Zde opět zažívá komunistickou šikanu v podobě fanatických důstojníků…

Tichá bolest je poměrně neznámý a velmi nedocenění film o bezcitných komunistech a skupině vojáků nazývaných černí baroni nebo-li pétépáci. Je to mimořádně silný film, ve kterém exeluje Rudolf Hrušínský.

Film se natáčel v Brankách, Valašském Meziříčí a Brně. Vlakové nádraží bylo natočeno v Jílovém u Prahy.