Uprchlík (1993)

Uprchlík

Český název: Uprchlík
Originální název: The Fugitive
Rok: 1993
Žánr: akční, thriller, drama
Země: USA
Délka filmu: 130 minut
Režie: Andrew Davis
Scénář: David Twohy, Jeb Stuart
Kamera: Michael Chapman
Herci: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward, Julianne Moore, Joe Pantoliano, Andreas Katsulas, Jeroen Krabbé, Daniel Roebuck, L. Scott Caldwell, Tom Wood, David Darlow, Ron Dean, Richard Riehle, Danny Goldring, Nick Searcy, Jane Lynch, Neil Flynn, Kirsten Nelson, Wendy George, David Pasquesi, Mike Bacarella, Kevin Mukherji, Darren W. Conrad, Frank Ray Perilli a další.

Recenze:
Richard Kimble (Harrison Ford) je úspěšný chirurg, který má ženu, kterou upřímně miluje. Jednoho dne však zažije šok. Po návratu z práce nalézá svou manželku zavražděnou. Vrah je ale ještě v domě a Richarda zneškodní. Když se probere, popisuje vraha jako muže s protézou ruky. Policie mu nevěří, prorože má přímé důkazy proti němu. Situace se vyhrotí tak, že je odsouzen za úkladnou vraždu k trestu smrti. Při přepravě do věznice prchá z havarovaného autobusu. Musí najít skutečného vraha své ženy. Po jeho stopách jde žádostivý agent Sam Gerhard (Tommy Lee Jones). Z doktora Kimbla je štvanec, který hodlá prokázat svou nevinu…

Zajímavostí je, že Kulhání Richarda Kimble nebylo hrané, Harrison Ford si skutečně ve scénách v lese ošklivě poranil nohu, ale odmítal se nechat ošetřit, aby zvýraznil ještě více svou postavu doktora Kimbla.

V roce 1998 vyšel film Šerifové, který volně navazuje na tento snímek.