Ves v pohraničí (1948)

Český název: Ves v pohraničí
Zahraniční název: Border Village
Rok: 1948
Žánr: Drama
Země: Československo
Délka filmu: 97 minut
Režie: Jiří Krejčík
Scénář: Vladimír Tůma
Kamera: Julius Vegricht
Herci: J. O. Martin, Jarmila Kurandová, Bohuš Záhorský, Rudolf Hrušínský, Jan Pivec, Andrej Bagar, Jaroslav Vojta, Světla Amortová, Emil Bolek, Karel Effa, Lubomír Lipský st., Dana Medřická, Rudolf Široký, Antonín Holzinger, Vítězslav Boček, Věra Kalendová, Václav Kyzlink, Jiří Vasmut, Gustav Schönbach, Rudolf Hrušínský nejst., Zdeněk Kryzánek, Bolek Prchal a další.

Recenze:
Ves v pohraničí je kvalitně zpracovaný film o českém pohraničí ihned po skončení bojů druhé světové války. Je zde pěkně vidět celý kolonizační proces českých občanů, kteří začali hromadně osidlovat budovy, které zůstaly opuštěné po německém vysídleném obyvatelstvu.
Je krátce po druhé světové válce a české pohraničí je osiřelé. Do pohraničí, konkrétně do obce Severov, míří rodina Pavlasova (Jarmila Kurandová, J. O. Martin) se synem Josefem (Rudolf Hrušínský) a s dědečkem (Bohuš Záhorský). Míří sem také nekalé živly, v našem případě falešný správce pily (Jan Pivec), který je bývalý nacista, jenž zavraždil původního správce pily. Uvidíte také pašeráky, kteří ve vlaku pašují cigarety a alkohol.