Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení z věznice Shawshank

Český název: Vykoupení z věznice Shawshank
Originální název: The Shawshank Redemption
Rok: 1994
Žánr: krimi, drama
Země: USA
Délka filmu: 142 minut
Režie: Frank Darabont
Scénář: Frank Darabont
Kamera: Roger Deakins
Herci: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore, James Babson, Renee Blaine, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Jude Ciccolella, Paul McCrane, Alfonso Freeman, Ned Bellamy, Frank Medrano, Don McManus, Neil Giuntoli, David Proval, Brian Libby a další.

Recenze:
Andy Dufresne (Tim Robbins) je obviněný z vraždy své ženy a jejího milence. Soudce ho nekompromisně odsuzuje ke dvěma doživotním po sobě následujím trestům. Je sice nevinný, ale ocitá se ve vězení v Shawshanku. Trest si zde odpykává i doživotně odsouzený Red (Morgan Freeman), kterému bylo zrovna zamítnuto podmínečné propuštění. Andy se měsíc ve vězeňském prostředí adaptuje, zároveň s nikým nekomunikuje. Po měsíci oslovuje Reda, který má pověst chlápka co sežene úplně všechno. Andy ho žádá o geologické kladívko. Následně je Andy zbit a znásilněn místní bandou zvanou Sestřičky. To se pravidelně opakuje ještě mockrát. Vězňové dostávají šanci pracovat mimo věznici. Mezi vybranými je i Red a Andy. Andy zde dává daňové poradenství bachaři, který vězně hlídá. Vzhledem k ušetřeným penězům na dani, bachař vězňům kupuje pivo. Když se Andy vrací zpátky do věznice, vzepře se homosexuálním vězňům z party Sesřiček, kteří po něm opět chtějí sex. Je sice zbit, ale znásilněn není. Po této události je bachaři zmlácen vůdce Sestřiček. Od té doby má Andy klid. Seznamuje se s ředitelem věznice, kterému dělá finance. Dostává úkol prát špinavé peníze. Náhodou se seznamuje s vězněm, který se ve vězení setkal s vrahem jeho ženy…
Jedná se o jeden z nejlepších filmů všech dob. Film byl natočený podle novely Stephena Kinga a získal mnoho ocenění filmové kritiky. Díky silnému příběhu, skvělým hereckým výkonům a působivému zpracování byl 7 x nominován na Oscara – za nejlepší film, herce v hlavní roli (Morgan Freeman), nejlepší scénář, kameru, hudbu, střih a zvuk.