Bílá nemoc (1937)

Bílá nemoc

Český název: Bílá nemoc
Rok: 1937
Žánr: drama, psychologický, podobenství, sci-fi
Země: Československo
Délka filmu: 106 minut
Režie: Hugo Haas
Scénář: Hugo Haas, Karel Čapek
Kamera: Otto Heller
Herci: Hugo Haas, Zdeněk Štěpánek, Karla Oličová, Bedřich Karen, Václav Vydra st., Ladislav Boháč, Vladimír Smíchovský, Karel Jelínek, Vladimír Hlavatý, Jaroslav Průcha, Karel Dostal, Eva Svobodová, Vítězslav Boček, Otto Rubík, Vladimír Šmeral, Miroslav Svoboda, Marie Nademlejnská, Karel Jičínský, Eduard Blažek, Rudolf Deyl st., František Smolík, Helena Friedlová, Vilém Pruner, Frank Rose-Růžička, Jaroslav Vojta, Emil Dlesk, Fráňa Vajner, Marie Holanová, Marie Bibikoffová-Haasová, Erna Ženíšková, František Filipovský, Jan Šebor, Julius Baťha, Jaroslav Tryzna a další.

Recenze:
Maršál – diktátor (Zdeněk Štěpánek) hodlá rozpoutat válku proti sousední zemi. Diktátor lidu slibuje, že země získá slávu a prospěch. Jenže v zemi se rychlostí světla šíří nemoc, která se jmenuje morbus Tshengi, nebo-li bílá nemoc. Doktor Galén (Hugo Haas) objeví lék na bílou nemoc. O jakou látku se jedná, ví jen on. Galén nesouhlasí s bojovým tažením disktátora, proto mu dá podmínku: lék vydá pouze tehdy, když diktátor nevyhlásí sousední zemi válku. To diktátor retolutně odmítne. Jenže brzy diktátor onemocní bílou nemocí a žádá  Galéna o lék. Diktátor souhlasí s jeho podmínkou. Galén spěchá s lékem do maršálova paláce, ovšem dav lidí ho umrtí…

Film byl natočen dva měsíce po vydání literární předlohy od Karla Čapka a dva roky před druhou světovou válkou. Vzhledem k těmto okolnostem měli všichni herci problémy s nacisty.

Nefunguje video? Kontaktujte nás zde (skopírujte odkaz)

Bílá nemoc

Bílá nemoc