Dívka s mušlí (1980)

Český název: Dívka s mušlí
Zahraniční název: Girl with a Seashell
Rok: 1980
Žánr: Psychologický, drama
Země: Československo
Délka filmu: 87 minut
Režie: Jiří Svoboda
Scénář: Miloslav Vydra
Kamera: Andrej Barla
Herci: Dita Kaplanová, Evelyna Steimarová, Petr Bosák, Martin Zavadil, Dana Medřická, Emma Černá, Ladislav Frej st., Regina Rázlová, Jan Hartl, Eva Horká, Jaroslava Tichá, Jiří Škoda, Bohumil Šmída, Patrik Taragoš, Josef Fousek, Richard Knotek, Michala Baumannová, Jiří Kodet, Eugen Jegorov, Šárka Fischerová, Michal Vacek a další.

Recenze:
Vendulka Brabcová (Dita Kaplanová) je citlivá třináctiletá dívka, která to nemá doma jednoduché. Její matka (Evelyna Steimarová) je alkoholička a ona se musí starat o tři mladší nevlastní sourozence. Aby toho nebylo dost, tak brzy ráno (před školou) ještě chodí za matku uklízet kanceláře. Vendulin otec (Ladislav Frej), který nedokázal žít s alkoholičkou, má novou rodinu. Vendulku by si vzal k sobě, jenže ona nechce. Cítí pouto ke svým bratrům a nechce je nechat s matkou samotné. Snímek je smutný příběh dívky, která byla nucena předčasně dospět.

Zajímavostí je to, že Dita Kaplanová byla předabovaná Sylvou Sequensovou, protože se autorům nelíbil její brněnský přízvuk.