Páni kluci (1975)

Český název: Páni kluci
Zahraniční název: Boys Will Be Boys
Rok: 1975
Žánr: Dobrodružný, rodinný, komedie
Země: Československo
Délka filmu: 87 minut
Režie: Věra Plívová-Šimková
Scénář: Jan Procházka, Vít Olmer
Kamera: Emil Sirotek
Herci: Michael Dymek, Petr Voříšek, Petr Starý, Magdalena Reifová, Zdena Hadrbolcová, Josef Somr, Petr Nárožný, Karel Augusta, Jiří Lábus, Jitka Chalupníková, David Vlček, Bohumil Luxík, Iva Janžurová, Václav Lohniský, Daniel Netušil, Antonín Jedlička, Karel Dellapina, Lubomír Kostelka, Jan Vostrčil, Karla Chadimová, Vít Olmer, Josef Laufer, Vladimír Ptáček, Michal Hofbauer, Jana Rabová, Martin Růžek a další.

Recenze:
Městečko Levín, rok 1900. Jsou tři nerozluční kamarádi: Tomáš (Michael Dymek), Jožka (Petr Starý) a tulák Hubert (Petr Voříšek). Tomáš se kvůli milované spolužačce snaží získat cenu pro nejlepšího žáka. Od spolužáků získává za různé protislužby pochvalné lístečky, těch je ale pořád málo. V ředitelně je lístečků lístečků dost! Tomáš za pomoci Huberta vleze do ředitelky a zcizí hromadu pochvalných lístečků. Teď už jich má dost! Na podvod se pochopitelně přijde. Tomáš se svými kamarády utíká z domova a začně bydlet v nedaleké zřícenině. Ještě je potřeba rodičům vzkázat, ať je nehledají (maskovat smrt). Okolo zříceniny se však potloukají nekalé živly…
Film byl volně inspirován románem M. Twaina „Dobrodružství Toma Sawyera“. Jedná se o nestárnoucí dětskou klasiku se skvělými herci v hlavních i vedlejších rolích a legendární hudbou od Petra Hapky.