Vítr v kapse (1983)

Vítr v kapse

Český název: Vítr v kapse
Rok: 1983
Žánr: komedie
Země: Československo
Délka filmu: 77 minut
Režie: Jaroslav Soukup
Scénář: Miroslav Vaic
Kamera: Jaromír Šofr
Herci: Lukáš Vaculík, Sagvan Tofi, Ivana Andrlová, Jiří Vala, Hana Talpová, Ilona Svobodová, Bronislav Poloczek, Jiří Kalužný, Zdeněk Ornest, Ferdinand Krůta, Karel Augusta, Karolina Slunéčková, Karel Vochoč, Marcel Vašinka, Ladislav Trojan, Zora Ulla Keslerová, Karel Gult, Václav Neužil st., Kateřina Lírová, Jiří Samek, Boris Kubíček, Tomáš Vacek a další.

Recenze:
Ondra (Lukáš Vaculík) a Cyril (Sagvan Tofi) jsou mladí a neklidní. Čerstvě dostudovaní středoškoláci, kteří si myslí, že složením maturity skončily povinnosti a konečně mohou začít uskutečňovat své velké plány. Cyril chce navštívit své příbuzné v Paříži a Ondra by rád pracoval na zaoceánské lodi. Zatím ale oba tvrdě pracují v místní továrně…
Poměrně zdařilá tragikomedie o socialistické mládeži a jejího zapojení do pracovního budovatelského procesu. V rámci možností doby a normalizační cenzury hlavní hrdinové rebelují a ponaučení na konci není ani příliš okatě demagogické, naopak nabízí konec k zamyšlení. Zábavný, i když smutný film z té doby a o té době, zapadající do škatulky „ze života“.