Dobrý voják Švejk (1956)

Dobrý voják Švejk

Český název: Dobrý voják Švejk
Rok: 1956
Žánr: komedie, válečný
Země: Československo
Délka filmu: 105 minut
Režie: Karel Steklý
Scénář: Karel Steklý
Kamera: Rudolf Stahl ml.
Herci: Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Alena Kreuzmannová, Marie Grossová, Felix le Breux, Libuše Bokrová, Eman Fiala, Bedřich Karen, Josef Kemr, Josef Šidlichovský, František Kreuzmann st., Miloš Nedbal, Stanislav Neumann, Jiřina Steimarová, Světla Svozilová, Bedřich Vrbský, Bohuš Záhorský, Václav Kyzlink, Vladimír Majer, Miroslav Homola, Vladimír Řepa, Fanda Mrázek, Vladimír Leraus, Jiří Lír, Milka Balek-Brodská, Rudolf Deyl ml., Milan Neděla, Antonín Jedlička, Otto Lackovič, Miloš Patočka, Jan Maška, Miloslav Homola, Stella Zázvorková, Ladislav Krečmer, Karel Hovorka st., Oskar Hák, Václav Švec, Viktor Očásek, Václav Trégl, Jaroslav Vojta a další.

Recenze:
Od bytné Müllerové (Eva Svobodová) se Josef Švejk (Rudolf Hrušínský) dozvídá, že byl v Sarajevu zastřelen arcivévoda Ferdinand. V hospodě u Kalicha provokuje tajný policejní agent Bretschneider (František Filipovský) hosty. Švejk má nepatřičné poznámky o současné politické situaci, proto je za velezradu zatčen a vyšetřován policií, poté komisí psychiatrů. Komise psychiatrů rozhodla – Švejk je notorický blb. Švejk se přesto dostaví na invalidním vozíku k odvodu. Stalo se, co nechtěl – byl označen za hypochondra a s dalšími podobnými skončil ve vojenské nemocnici. Švejk se zde stává sluhou věčně opilého feldkuráta Katze (Miloš Kopecký). Švejk je věrný sluha, Katz ho ale prohraje v kartách s nadporučíkem Lukášem (Svatopluk Beneš)…

Film byl natočen podle Haškova románu Dobrý voják Švejk. Film se točil v Praze na náměstí Kinských, Loretě, Rudolfinu, Uhelném, Havelském a Ovocném trhu, ulicích Rybná, Maislova a Všehrdova.