Colette (2013)

Colette

Český název: Colette
Originální název: Colette
Rok: 2013
Žánr: drama, válečný, historický
Země: Česko, Slovensko, Nizozemsko
Délka filmu: 125 minut
Režie: Milan Cieslar
Scénář: Arnošt Lustig, Milan Cieslar, Ladislava Chateau
Kamera: Marek Jícha
Herci: Clémence Thioly, Jiří Mádl, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Eric Bouwer, Andrej Hryc, Helena Dvořáková, Ivan Franěk, Václav Chalupa, Sabina Rojková, Dan Brown, Zuzana Mauréry, Kristína Svarinská, Barbora Kodetová, Anna Kočicová, Emma Smetana, Pavel Rímský, Ondrej Kovaľ, Miroslav Táborský, Elena Podzámska, Juraj Hrčka, Jordan Haj, Juraj Adamík, Vanessa Galambošová, Tomáš Soták, Ľubomír Burgr, Jozef Tkáč, Radek Balcárek, Pavel Gajdoš, Eva Reiterová, Jakub Lorencovič a další.

Recenze:
Český film Colette je válečné drama, které zavede diváka do období 2.svěrové války. Píše se rok 1943 a židovský mladík Vili Feld (Jiří Mádl) je v nacistickém pracovním táboře Březinka (Osvětim-Březinka), kde smrt je na denním pořádku. Do tábora přijíždí transport v němž je půvabná Begičkanka Colette Cohenová (Clémence Thioly). Vili dává Colette rady co říct nacistům, aby přežila (musí být silná a zdravá, aby mohla pracovat pro nacisty). Vili se s Colette tajně schází, mají se rádi. Ovšem na Colette má zalusk i velitel tábora Weissacker (Eric Bouwer). Colette ví, že ho nemůže odmítnout, protože by šla okamžitě do pece. Weissacker se vyžívá v pohledu na kouřící komín, kde spalují Židy a do ruky chytá popel z komína. Prostě bezohledný nacistický fanatik. Vili s Colette už mají dost nacistické šikany a spřádají plány, jak z tábora uprchnout. Podaří se jim to? Dočkají se vůbec konce války? Film nabízí reálný pohled na nacistický koncentrační tábor spojený se silným příběhem. Film rozhodně doporučujeme!

Colette byl natočen v angličtině a v postprodukci nadabován do českého jazyka. Většina českých herců se nadabovala sama a těm ostatním propůjčili hlasy jiní čeští herci a dabéři. Clémence Thioly propůjčila český hlas Petra Hřebíčková, která se tak poprvé v životě setkala s dabingem.