„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Marečku, podejte mi pero!

Český název: „Marečku, podejte mi pero!“
Anglický název: Marecek, Pass Me the Pen!
Rok: 1976
Žánr: komedie
Země: Československo
Délka filmu: 93 minut
Režie: Oldřich Lipský
Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák
Kamera: Jiří Macák
Herci: Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír a další.

Recenze:
Jiří Kroupa (Jiří Sovák) si musí dodělat večerně průmyslovku, jinak nemůže dostat lepší místo v továrně na zemědělaské stroje. Jiří se tomu nejprve brání, nakonec však podlehne naléhání pracovníků továrny. Paradoxem je, že jeho syn, přes den sedí v téže lavici. Jiří má však horší prospěch, než jeho syn, což je docela ostuda. Režisér Oldřich Lipský natočil díky skvělému scénáři Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka skvělou komedii, která oslovuje každou novou diváckou generaci.

Film proslul hláškami: „Marečku, podejte mi pero!“ a „Hliník se sice odstěhoval do Humpolce“.

Zajímavostí je, že ve třídě místo portrétu komunistického prezidenta visí Jan Amos Komenský. Je to proto, že stranická cenzura usoudila, že by utrpěla důstojnost nejvyššího soudruha, kdyby se v jeho přítomnosti diváci smáli.