Everest (2015)

Everest

Český název: Everest
Originální název: Everest
Rok: 2015
Žánr: dobrodružný, drama, thriller
Země: Velká Británie, USA, Island
Délka filmu: 121 minut
Režie: Baltasar Kormákur
Scénář: William Nicholson, Simon Beaufoy
Kamera: Salvatore Totino
Herci: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes, Emily Watson, Thomas M. Wright, Sam Worthington, Robin Wright, Michael Kelly, Keira Knightley, Martin Henderson, Elizabeth Debicki, Charlotte Bøving, Micah Hauptman, Naoko Mori, Clive Standen, Vanessa Kirby, Tom Goodman-Hill, Ingvar Eggert Sigurðsson, Vijay Lama, Mia Goth, Todd Boyce, Demetri Goritsas a další.

Recenze:
Mount Everest je s nadmořskou výškou 8850 m n. m. nejvyšší hora na světě. Jako první stanuli na vrcholu Mount Everestu 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay.

Film Everest je založen na skutečných událostech, které se odehrály v Himálaji v květnu 1996. Na vrchol Everestu stoupají celkem tři expedice, kteří chtějí pokořit tuto smrtonosnou horu. Ve všech třech týmech jsou zkušení horolezci, ale i turisti, kteří nemají žádné zkušenosti. Zpočátku výstup probíhal úspěšně, ale během sestupu se zhoršilo počasí a několik lidí uvízlo v silné bouři, ve které zahynulo 5 lidí. Počet obětí by byl ale ještě větší, kdyby kazašský horolezec Anatolij Bukrejev nezachránil tři účastníky expedice. Everest je hora, kde jde doslova o život!

Příběh filmu je založen na rozhovorech s pamětníky dosud největší tragédie výstupu na Mount Everest a knihy „Into thin Air“ spisovatele Jona Krakauera , který se sám zúčastnil expedice, kdy 11. května 1996 sněžná bouře zabila za jeden den nedaleko vrcholu hory 8 horolezců. Konzultantem filmu byl také Lou Kasischke, přeživší tragédie z Everestu, který svůj příběh popsal v knize „After the Wind“.