Habermannův mlýn (2010)

Habermannův mlýn

Český název: Habermannův mlýn
Německy: Habermanns Mühle
Anglicky: Habermann’s Mill
Rok: 2010
Žánr: drama, válečný, historický
Země: Česko, Německo, Rakousko
Délka filmu: 104 minut
Režie: Juraj Herz
Scénář: Juraj Herz, Jan Drbohlav
Kamera: Alexander Šurkala
Herci: Mark Waschke, Karel Roden, Ben Becker, Hannah Herzsprung, Radek Holub, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Zuzana Kronerová, Oldřich Kaiser, Martin Stránský, Martin Sitta, Erika Guntherová, Jaromír Dulava, Jan Hrušínský, Franziska Weisz, Andrej Hryc, Václav Legner, Klára Cibulková, Zdeněk Braunschläger, Veronika Gajerová, Michal Pavlata a další.

Recenze:

Sudety. Rok 1937. Zámožný německý mlynář August Habermann (Mark Waschke) si bere za ženu půvabnou Janu (Hannah Herzsprung), která je Češka. Jana netuší, že je poloviční Židovka. Rok 1938. Habermannovi se narodí dcera. Jeho český přítel Březina (Karel Roden) má německou manželku, se kterou nemůže mít děti. Nacistické obsazují Sudety. SS Sturmbannführerovi Koslowskimu (Ben Becker) se nelíbí, že Habermann zaměstnává pouze Čechy. Těsně před skončením války Koslowski Habermannovi přikáže, aby vybral deset místních mužů, kteří budou zastřeleni. Blíží se konec války a Rudá armáda osvobozuje i Sudety. Habermann jsou se svou ženou lynčováni…

Film byl natočen podle skutečných událostí. Skutečný mlynář Habermann žil v severomoravském Bludově. V roce 1945 zmizel neznámo kam. Později se ukázalo, že byl zavražděn. Habermannova vila, která se nachází v Bludově, v současnoti slouží od roku 1997 jako penzion.