Jan Žižka (2022)

Český název: Jan Žižka
Zahraniční název: Medieval
Rok: 2022
Žánr: Drama, akční, životopisný, historický
Země: Česká republika
Režie: Petr Jákl
Scénář: Petr Jákl, Petr Jákl st., Marek Dobeš
Kamera: Jesper Tøffner
Herci: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, William Moseley, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař, Sophie Lowe, Karel Roden, Roland Møller, Matthew Goode, Werner Dähn, Vinzenz Kiefer, Magnus Samuelsson, Jennifer Martin Kavan, Zdeněk Gloser, Petr Vágner, Laura Károlyi, Filip Antonio, David Svoboda, Ben Cristovao, Romana Jákl Vítová, Armour, Sean Connor Renwick, Roman Šebrle, Christopher Rygh, Denisa Pfauserová a další.

Recenze:
Děj filmu zatáhne diváka do 14. století, kdy se rozpadá vše, co vybudoval Karel IV., protože jeho nástupce Václav IV. je příliš slabým panovníkem. Jan Žižka z Trocnova je největší vojevůdce té doby. Je to geniální válečný stratég, který několikrát vybojoval vítězství proti značné přesile. Dokázal vždy skvěle využít dané terénní podmínky a získat si naprostou oddanost armády husitů. Díky tomu se stal legendou. Žižka byl jedním z hlavních vykonavatelů první pražské defenestrace, při které bylo vyhozeno z okna 12 radních.
Režisér Petr Jákl plánoval původní rozpočet kolem 80 milionů českých korun. Ten se ale nakonec během příprav filmu vyšplhal až na půl miliardy a stal se tak dosud nejdražším filmem české kinematografie.