Letec (2004)

Letec

Český název: Letec
Originální název: The Aviator
Rok: 2004
Žánr: drama, životopisný
Země: USA
Délka filmu: 170 minut
Režie: Martin Scorsese
Scénář: John Logan
Kamera: Robert Richardson
Herci: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, John C. Reilly, Alec Baldwin, Alan Alda, Ian Holm, Adam Scott, Matt Ross, Kelli Garner, Rufus Wainwright, Josie Maran, Frances Conroy, Brent Spiner, Edward Herrmann, Willem Dafoe, Kenneth Welsh, J.C. MacKenzie, Jacob Davich, Amy Sloan, Sam Hennings, Joe Chrest, Justin Shilton, Gwen Stefani, Jude Law, Yves Jacques, Jason Cavalier, Francesca Scorsese, Joe Cobden, Kevin O’Rourke, Emma Campbell, Vincent Laresca, Keith Campbell a další.

Recenze:

30. léta minulého století. Miliardář Howard Hughes je nejen úspěšný podnikatel, ale i letecký průkopník, řežisér a producent, který točí válečný velkofilm Pekelný andělé – dosud nejdražší film všech dob. Howard do filmu investoval 4 miliony amerických dolarů. To je mu ale málo, chce se vydat letadlem na cestu kolem světa. Když se mu jeho sen splní, jeho letecká společnost vyvíjí mimořádně výkonné letadlo pro armádu. V červenci 1946 ho osobně vyzkouší ve vzduchu. Po hodiny a třičtvrtě jde letadlo k zemi. Howard sice nehodu přežil, je ale těžce zraněný. Po této nehodě se u něj ještě silněji provevuje jeho duševní porucha…

Toto je první celovečerní film, na kterém sa podílela DiCapriova produkční společnost Appian Way. Kate Beckinsale přibrala pro svou roli 10 kg.