Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965)

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Český název: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Rok: 1965
Žánr: drama, válečný
Země: Československo
Délka filmu: 67 minut
Režie: Antonín Moskalyk
Scénář: Arnošt Lustig
Kamera: Jiří Kadaňka
Herci: Jiří Adamíra, Lenka Fišerová, Martin Růžek, Čestmír Řanda st., Ilja Prachař, Vladimír Ráž, Felix le Breux, Vladimír Hlavatý, Miloš Nedbal, Ota Šimánek, Jiří Bruder, Antonín Molčík a další.

Recenze:
Píše rok 1943 a v Itálii byli zajati bohatí američtí Židé, kteří se chtěli vrátit do Evropy. Tito Židé se nacházejí v koncentračním táboře. Nacisté s nimi hrají neférovou hru, chtějí jejich majetek, šperky i peníze z bankovních kont. Do této hry se nevědomně vmísí židovská dívka Kateřina (Lenka Fišerová), která v táboře málem přišla o život. Židé žádají nacistu Branskeho (Jiří Adamíra), aby dívku zachránil. Nabízí mu peníze. Branske rád souhlasí. Nacisté Židy a Kateřinu vezou vlakem do přístavu, kde na ně čeká loď, která je prý odveze domů. Stačí podepsat šeky a napsat pozitivní dopisy příbuzným. Židé však čichají podvod…

Jedná se o mimořádně kvalitní válečné drama s výbornými hereckými výkony. Temný Jiří Adamíra by dokázal zabíjet jen svým tónem a hlasem.

Film byl natočen podle skutečných událostí, a to o zajetí židovských podnikatelů na Sicílii a o osudu jisté polské herečky, která byla předlohou pro postavu Kateřiny.