Pelíšky (1999)

Český název: Pelíšky
Originální název: Cosy Dens
Rok: 1999
Žánr: drama, komedie
Země: Česká republika
Délka filmu: 90 minut
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř
Herci: Jiří Kodet, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Emília Vášáryová, Boleslav Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Stella Zázvorková, Marek Morvai-Javorský, Jiří Krejčík, Ondřej Brousek, Boris Hybner, Richard Tesařík, Dagmar Teichmannová, Kristýna Badinková Nováková, Michael Beran, Sylvie Koblížková, Miroslav Kaman, Hana Marcoňová a další.

Recenze:
Film Pelíšky je krásná kombinace vtipné komedie a vážnejšího dramatu od režiséra Jana Hřebejka z roku 1999. Příběh je vyprávěný očima dospívajícího chlapce (Michael Beran). Děj diváka zatáhne do komunistického Československa, přesně do konce šedesátých let minulého století. Otec chlapce (Miroslav Donutil) je voják z povolání a zarytý komunista. Jejich soused (Jiří Kodet) je bývalý voják, který nesnáší současný režim. Generační sváry a rodinné hašteření jsou nevyhnutelné. Do toho všeho komunistický režim, který nešetří nikoho…

Film získal celkem tři České lvy za nejlepší hlavní mužský herecký výkon Jiřího Kodeta, plakát a divácky nejúspěšnější český film. Ve filmu je spousta klasických hlášek (hlavně o „nerozbitných“ skleničkách a plastových lžičkách). Jedná se o jeden z nejlepších českých filmů devadesátých let.