Vesničko má středisková (1985)

Český název: Vesničko má středisková
Zahraniční název: My Sweet Little Village
Rok: 1985
Žánr: Komedie
Země: Československo
Délka filmu: 98 minut
Režie: Jiří Menzel
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Jaromír Šofr
Herci: János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský st., Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský nejml., Petr Čepek, Libuše Šafránková, Jan Hartl, Miloslav Štibich, Oldřich Vlach, Stanislav Aubrecht, Zdeněk Svěrák, Július Satinský, Josef Somr, František Vláčil, Milena Dvorská, Jiří Lír, Blanka Lormanová, Eugen Jegorov, Jiří Schmitzer, Vlastimila Vlková, Jana Vaňková, Míla Myslíková, Jan Hraběta, Milada Ježková, Ladislav Županič, Jitka Asterová, Jana Kušiaková, Milan Šteindler, Vladimír Hrabánek, a další.

Recenze:
Vesničko má středisková je skvělá česká komedie scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jiřího Menzela, která patří patří mezi nejúspěšnější české filmy 80. let minulého století. Křečovice je středisková obec, kde bydlí řada zajímavých postaviček. Otík (János Bán) je mentálně postižený mladík, který dělá závozníka u řidiče Pávka (Marián Labuda). Pávek poté, co díky nepozornosti Otíka zboří betonový sloupek jednoho pražského chalupáře, odmítá s Otíkem dál jezdit. Otík bydlí v chalupě, kterou by rád získal jeden pražský papaláš. Otík má dostat výměnou byt v Praze. Když se Otík dostává do Prahy, nevěří vlastním očím. Místní rostlinář Kunc (Oldřich Vlach) dává do kapsy s oblibou vypálené sirky, což je mu jednou krutě vymstí. Pak je tady doktor Skružný (Rudolf Hrušínský), který se pořád kochá a bourá autem…
János Bán uvedl, že při premiéře filmu v USA ho spolu s Mariánem Labudou kritika označila za Laurela a Hardyho východní Evropy.