V paprscích slunce (2015)

V paprscích slunce

Český název: V paprscích slunce
Další názvy: Im Strahl der Sonne, В лучах солнца, Under the Sun
Rok: 2015
Žánr: dokumentární
Země: Rusko, Česká republika, Německo, KLDR, Lotyšsko,
Délka filmu: 106 minut
Režie: Vitalij Manskij
Scénář: Vitalij Manskij
Kamera: Alexandra Ivanova
Herci: Zin-mi a další.

Recenze:
V průběhu 1 roku sleduje dokumentární film V paprscích slunce život jedné pchjongjangské rodiny, jejíž dcera Zin-mi byla vybrána k účasti na jedné z mnoha slavných korejských „spartakiád“. Ritualizované výbuchy barev a radosti ostře kontrastují s vybledlou každodenní realitou, která nepůsobí ani tak hrozivě, jako spíš zcela surreálně, jako příznačný život za zrcadlem. Film portrétuje Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR) jediným možným způsobem – jako nezáměrnou situační tragikomedii. Precizně inscenované obrazy filmu zdvojují princip běžný pro život „v nejkrásnější zemi na východní straně zeměkoule“, téměř hororovou sebeinscenaci vlastních životů obyvatel.

Film byl samozřejmě natočen podle pečlivě připraveného scénáře. Nicméně dokumentaristé v některých případech nechali běžet kameru i ve chvílích, kdy jsou scény předem aranžovány severokorejskými „režiséry“.

Režisér Vitalij Manskij řekl: „Chtěl jsem natočit film o pravé Koreji, ale neexistuje tam reálný život tak, jak ho známe. Vyskytuje se tam pouze vize mýtu o skutečném životě. Takže jsme udělali film o falešné realitě“