Vrchní, prchni! (1980)

Vrchní, prchni!

Český název: Vrchní, prchni!
Zahraniční název: Waiter, Scarper!
Rok: 1980
Žánr: komedie
Země: Československo
Délka filmu: 85 minut
Režie: Ladislav Smoljak
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Ivan Šlapeta
Herci: Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ilja Racek, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek a další.

Recenze:
Dalibor Vrána (Josef Abrhám) pracuje jako vedoucí knihkupectví, kde pracuje společně svou podřízenou – prodavačkou Douchovou (Zuzana Fišerová), která ho tajně miluje. Dalibor je tak trochu proutník, který má kupu dětí – velkou část jeho mzdy polknou alimenty. Jezdí ve Velorexu, který mu často nestartuje. Fakt, že si ho lidé často v restauracích pletou s číšníkem, rychle využuje a stane se fantomem restaurací, když podvodně inkasuje hosty. Má peněz dost, proto si kupuje Ladu 1600, kterou parkuje ve vedlejší ulici. Když ho u vozuje jednou přistihne soused Pařízek (Zdeněk Svěrák), tvrdí, že si ho s někým plete. Manželce Helence (Libuše Šafránková) tvrdí, že si vydělává v nočních podnicích hrou na housle. Jak dlouho ještě bude Dalibor nepolapitelný číšník?

Film se mj. natáčel v Praze na Žižkově ve Vozové ulici. Knihkupectví se nachází v Kaprové ulici poblíž Staroměstského náměstí (jako knihkupectví funguje dodnes!). Jedna z restaurací, kde začíná Vrána podvodně inkasovat hosty se nachází na Uhelném Trhu a jmenuje se U dvou koček.

Představitelka Douchové (Zuzana Fišerová-Svátková) dostala tuto roli díky režisérce Věra Plívová-Šimkové (Páni kluci). Paradoxní je, že Zuzana v době natáčení pracovala v podniku „Restaurace a jídelny“.